Nasze inwestycje
Novum Rumia
Zapraszamy do rezerwacji!
Novum Rumia to kompleks nowoczesnych i kameralnych budynków mieszkalnych, składających się z pięciu kondygnacji naziemnych. Cała inwestycja składa się z 22 nowoczesnych budynków i łącznie 440 mieszkań.
Wróć do listy wpisów

Jesteś tym czym oddychasz – czyli o monitoringu zanieczyszczeń powietrza

14 sie 2021

Problem niskiej jakości powietrza i smogu jest od lat odmieniany przez wszystkie przypadki. Zwłaszcza w Polsce, gdzie w sezonie jesienno-zimowym, poziomy pyłów zawieszonych w powietrzu wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. Choć w ostatnich latach w wielu miejscach kraju zaczęto podejmować realne kroki w walce ze smogiem, to jednak, jako że zanieczyszczenie jest niemal niewidoczne dla oka, problem ten nierzadko jest bagatelizowany.

Jakie dokładnie negatywne skutki na nasze zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza? Jakie parametry należy przede wszystkim brać pod uwagę? Jak długo trzeba oddychać zanieczyszczonym powietrzem by zaczęło oddziaływać na stan naszego zdrowia? Dlaczego tak ważny jest regularny pomiar jakości powietrza?

Europejska Agencja Środowiska uznaje zanieczyszczenia powietrza jako największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia w Europie. Co zrobić, aby to ryzyko zminimalizować? Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku.

Czym jest zanieczyszczenie powietrza?

Zanieczyszczenia powietrza to wszystkie obce substancje – gazy, pyły i ciecze, które nie są naturalnymi składowymi powietrza lub ich poziom w powietrzu jest znacznie wyższy niż naturalny.

Dla zdrowia człowieka kluczowe w pomiarach są głównie ciała stałe i ciekłe, czyli tzw. pyły zawieszone pochodzące z lokalnych źródeł. Dlaczego są tak szkodliwe? Gdyż potrafią utrzymywać się w powietrzu przez dłuższy okres oraz przenikają do naszego organizmu poprzez układ oddechowy, bezpośrednio do krwi i mózgu.

Przewlekłe narażenie na zanieczyszczone powietrze odbija się na naszym układzie oddechowym, układzie sercowo-naczyniowym, układzie nerwowym oraz płodności. Jest także przyczyną wielu alergii, głównie u dzieci.

Klasyfikujemy kilka podstawowych parametrów zanieczyszczeń, jakie regularnie powinniśmy mierzyć w okolicy własnego miejsca zamieszkania, rozróżnianych przede wszystkim poprzez wielkość cząstek.

Pył PM 2,5 – jego niewielki rozmiar pozwala przeniknąć do krwiobiegu. Pył PM 10 – oddziałuje głównie na układ oddechowy. Pył PM1 – jako najmniejszy jest w stanie przeniknąć to wszystkich organów w ciele człowieka. Istoty jest również pomiar gazów takich jak ozon czy dwutlenek azotu.

Dlaczego warto mierzyć jakość powietrza?

Należy pamiętać, że jakość powietrza może się znacząco różnić nawet w skali 1 miasta, a same źródła zanieczyszczeń lokalnych są bardzo zróżnicowane. Montaż stacji pomiarowych oraz sensorów stanu powietrza ma szereg korzyści dla zdrowia społeczności mieszkającej w ich pobliżu.

  • Zbieranie danych

Aby móc realnie wpływać na poprawę jakości powietrza, musimy mieć odpowiednią ilość szczegółowych danych, by identyfikować źródła problemu w mikro skali, np. dzielnica miasta, osiedle, ulica.

  • Mierzenie danych

Pomiar w czasie rzeczywistym daje szanse mieszkańcom na dostosowanie się do konkretnej sytuacji w swojej okolicy – tu i teraz.

  • Uświadomienie problemu

Wzrost świadomości w zakresie zanieczyszczenia powietrza, to zwiększenie oddziaływania i presji opinii publicznej na krajowe i lokalne władze. Przekłada się to na przyśpieszenie niezbędnych zmian w obszarze przeciwdziałania smogowi oraz ogólnemu stanowi powietrza w Polsce.

  • Przewidywanie

Nowoczesne urządzenia pomiarowe oraz aplikacje, dzięki regularnym pomiarom i analizom historycznym danych, dają możliwość przewidywania jakości powietrza z 24 godzinnym wyprzedzeniem.

  • Bezpieczeństwo dzieci

Lokalne sensory pomiaru stanu powietrza to narzędzie, z którego regularnie powinni korzystać rodzice. Pozwala to na weryfikację „na żywo” dla konkretnej ulicy czy osiedla możliwych zagrożeń względem najmłodszych, wynikających z aktualnego zanieczyszczenia powietrza. 

  • Informacje dla sportowców

Na lokalnych pomiarach w dużej mierze korzystają również osoby aktywnie uprawiające sport. Podczas wysiłku fizycznego zwiększa się częstotliwość oddechu, a zmniejsza saturacja krwi. Przez co podczas wysiłku fizycznego jesteśmy bardziej podatni na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza.

Airly – nowoczesne narzędzie pomiaru dostępne dla każdego!

Sensor Airly to urządzenie i aplikacja, która rewolucjonizuje dotychczasowe podejście to pomiarów jakości powietrza, nie tylko w Polsce, ale i w skali światowej.

Monitoruje stan powietrza, w tym wskaźników PM 2,5, PM 10, PM 1, NO2 i O3 w skali mikro, czyli na konkretnej ulicy czy osiedlu. Jednocześnie, pozwala na prognozy możliwych lokalnych zanieczyszczeń, z uwzględnieniem danych historycznych, ale również prędkości wiatru, ciśnienia atmosferycznego czy możliwych opadów. Sensor Airly przekłada się bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców na danym obszarze.

Tego typu jednostką pomiarową dysponują mieszkańcy Osiedla Novum Rumia dewelopera HS DOM.

Osiedle Novum na ulicy Kosynierów w Rumi

Od samego początku planowania inwestycji, deweloper HS DOM założył dostarczenie na lokalny rynek nieruchomości oferty unikatowej, również w obszarze ekologicznym. W kameralnym i wyjątkowo estetycznym kompleksie budynków Novum Rumia znajdziemy więc nowoczesną termoizolację budynków, murowane ściany zewnętrzne i działowe, trzyszybową stolarkę okienną czy przyłącze do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Deweloper zadbał również o architekturę zieleni. Liczna drzewa, krzewy oraz miejsca do wypoczynku uzupełniają otoczenie inwestycji. Mieszkania Novum Rumia to również przestronne balkony i tarasy do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Świeżym? Tak! Rumia, jak i cały pas nadmorski polskiego wybrzeża, cechuje się jedną z najlepszych jakości powietrza w skali kraju, również w okresie grzewczym. O czym mogą przekonać się mieszkańcy sprawdzając lokalne stany powietrza, dzięki czujnikowi Airly znajdującemu się bezpośrednio na osiedlu. To wyjątkowa wygoda oraz bezpieczeństwo dla tej lokalnej społeczności.

Dodatkowo, osiedle Novum zlokalizowane jest w pobliżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co również sprzyja panującym w okolicy warunkom klimatycznym. W sąsiedztwie brak jest znaczących źródeł emisji zanieczyszczeń, jak fabryki i przemysł ciężki.

Pamiętaj, na stan naszego zdrowia ma wpływ nie tylko to co jemy, ale również to czym oddychamy na co dzień. Uwzględnienie jakości powietrza w danej okolicy, powinno stać się kluczowe przy wyborze nowego miejsca zamieszkania i podejmowania decyzji zakupowej.

Kontakt
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem sprzedaży.

Biuro sprzedaży ul. Kosynierów 80D/21
84-230 Rumia

Nasi doradcy Patrycja Zembrzuska
Kierownik biura sprzedaży
Tel. +48 720 720 919

Magdalena Maksym
Doradca ds. nieruchomości
Tel. +48 720 560 560

    Napisz do nas