Przedstawiamy jak wykańczać mieszkania w stanie deweloperskim
Wylewka, otynkowane ściany, poprowadzone instalacje, zamontowane drzwi wejściowe, kaloryfery, wstawione okna, a czasem też parapety – tak w skrócie najczęściej wygląda standard deweloperski. Po otrzymaniu kluczy należy zaplanować etapy wykończenia nowego mieszkania. To ułatwi przebieg prac i pozwoli uniknąć błędów.
O tym, jaki ma być układ funkcjonalny mieszkania warto pomyśleć dużo wcześniej. Klienci HS Dom już na etapie budowy inwestycji w Rumi mogą wprowadzać zmiany aranżacyjne np. zmienić zaprojektowany układ ścian, dodać punkty oświetleniowe, czy zmienić usytuowanie kontaktów i włączników. Co ważne, można przesunąć też podejścia wodno-kanalizacyjne i dzięki temu zmienić rozmieszczenie sanitariatów, czy sprzętów AGD.
Dzięki wcześniejszemu poinformowaniu o modyfikacji układu, przy odbiorze mieszkania można zacząć od aranżacji, a nie dostosowywaniu lokalu pod swój projekt. To oszczędność czasu i pieniędzy. Zgłoszenie zmian na etapie budowy nieruchomości pozwala zachować 5-letnią rękojmię od dewelopera.
Mieszkanie od dewelopera – od czego zacząć?
Na początku należy przygotować projekt oraz kosztorys – to zdecydowanie usprawni prace ekipie budowlanej. Idealnym rozwiązaniem jest z wizualizacja docelowego wnętrza. Takie ujęcia najczęściej przygotowują architekci wnętrz, ale też profesjonalne studia łazienkowe czy kuchenne. Następnie należy zgromadzić potrzebne materiały – glazurę, panele, farby czy fugi. Pamiętajmy, że na tym etapie warto zamówić elementy, które charakteryzują się długim terminem oczekiwania na dostawę np. drzwi wewnętrzne.
Z gotowym planem można rozpocząć prace wykończeniowe. Należy podkreślić, że zakres prac wykończeniowych w lokalu wynika ze standardu w jakim odbieramy mieszkanie. Na osiedlu Novum lokale są już gładzone i dwukrotnie malowane na biało. To pozwala inwestorom unikać dodatkowych kosztów związanych z gładzeniem i gruntowaniem ścian oraz zacząć aranżacje ścian w wybranym kolorze. Wykańczanie wnętrza należy zacząć od łazienki, gdyż tam odbywają się „najbrudniejsze” prace. Kolejno przechodzimy do wykończenia ścian, podłóg i montażu stolarki drzwiowej.
Kolejny etap to meblowanie pomieszczeń, podłączanie sprzętów AGD i RTV, montaż oświetlenia, zasłon i dekoracji ściennych.
Po tak intensywnych pracach możemy odczuwać zmęczenie, dlatego na końcu zostają już same przyjemne i lekkie zadania. To wieszanie zasłon lub rolet, zakup obrazów, luster, tekstyliów, kwiatów i innych dodatków, dzięki którym wnętrze nabierze charakteru i stanie się nasze!
Nie trzeba robić wszystkiego na raz
Zastanawiając się jak wykończyć mieszkanie od dewelopera, nie można zapomnieć o tym, żeby dać sobie czas na podjęcie różnych aranżacyjnych decyzji. Pośpiech nie jest wskazany. Nie trzeba też od razu umeblować wszystkich pokoi, aby się wprowadzić. Z czasem może okazać się co jest przydatne i niezbędne w mieszkaniu.
Ku inspiracji zostawiamy Państwu zdjęcia z wykończonego mieszkania na osiedlu Novum. Właściciele na 46m2 stworzyli komfortową i nowoczesną przestrzeń.
Zobacz mieszkanie