Wybrzeże idealne dla pasjonatów kolarstwa – nowe mieszkania Reda
Jeśli rower to Twoja pasja z pewnością pokochasz to miasto! Szybki wypad nad morze czy nad malownicze jezioro schowane w lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? A może szlakiem historii? Rumia to świetna baza wypadowa na zwiedzanie wybrzeża Morza Bałtyckiego.
Pomorze nie pozwala się nudzić! Zwłaszcza osobom lubiącym aktywność fizyczną. W tym tekście właśnie taka osoba opowie Wam trochę o tym jak spędzać rowerowo czas w okolicach Trójmiasta, a dokładnie Rumi.
Tak! To właśnie Rumia jest doskonałym miejscem na start dziesiątek niezliczonych tras rowerowych w kierunku Kaszub, Helu czy Trójmiasta. Pozwala uniknąć zatłoczonych dróg, od razu wjechać w teren lub szybko skoczyć nad brzeg Bałtyku. Mówię to jako osoba, która od 6 lat „próbuje” objechać wszystkie te trasy w okolicy i nadal do celu pozostało mi setki, jak nie tysiące kilometrów.
W tym tekście zaproponuję Wam 3 łatwe trasy rowerowe, dedykowane rowerom miejskim, trekkingowym, górskim czy turystycznym. Są to również trasy idealne na wycieczki całą rodziną, z dzieckiem które nie obawia się spędzić ok. 2 godzin w siodełku lekkim tempem. Zatem w drogę!
TRASA 1: Rumia – Kazimierz – Mosty – Mechelinki – Rewa – Rumia
Długość trasy: 34 km w obie strony
Zacznijmy od trasy bardzo prostej, biegnącej mało ruchliwymi drogami oraz ścieżkami rowerowymi – świetna na rodzinne wypady z odrobiną ruchu i lodami po drodze.
Osiedle Novum Rumia – nowe mieszkania Rumia – nowe mieszkania Reda
Z ulicy Kosynierów jedziemy prosto polami na miejscowość Kazimierz, a stamtąd na Mosty w kierunku Mechelinek. Pierwszy postój warto wykonać na molo. Zadbane drewniane molo z ławeczkami, przy którym znajduje się port rybacki. Na plaży i w małej przystani na końcu molo możemy podziwiać kolorowe i niezwykle urocze łódki oraz kutry. Rozciąga się stąd piękny widok na plażę, okoliczne łąki, klify oraz lasy w stronę Babich Dołów. W okolicy molo możemy również znaleźć kawiarnie, lodziarnie oraz bary ze smażonymi rybami.
Następnie, z Centrum miejscowości udajemy się na północ w stronę Rezerwatu Przyrody Mechalińskie Łąki. Szutrowa droga (momentami piaszczysta) prowadzi bezpośrednio wzdłuż brzegów zatoki do Rewy. Widoki przepiękne, falujące morze, szum fal, wydmowy i dziki krajobraz. Może być nieco wymagająca dla najmłodszych więc alternatywą jest droga asfaltowa wracając na miejscowość Mosty i kierując się w prawo ul. Morską do centrum Rewy.
Kolejny postój Rewa – przejazd przez centrum miejscowości jest niezwykle malowniczy. Ulica Morska skręca w prawo wprost wzdłuż brzegów zatoki i jedziemy pięknym asfaltem niemal na linii wody. Mijamy kawiarnie, restauracje, przystań jachtową. Warto w tym miejscu wjechać również na brukowaną promenadę oraz zahaczyć o molo. Stamtąd w prawo w stronę Alei Zasłużonych Ludzi Morza, Krzyża Morskiego i Cypla Rewskiego – prawdziwych symboli miasta. Cyple Rewski to unikalne miejsce na polskim wybrzeżu, wąski przesmyk lądu kilkuset metrowej długości wchodzący wgłąb zatoki. Spacer po nim to nie lada doświadczenie, z dwóch stron otoczeni morzem …jest przeżyciem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Rowery można zostawić przy Alei Zasłużonych lub też prowadzić ze sobą.
Powrót do Rumi znaną już trasą – na miejscowość Mosty, Kazimierz i prosto na ulicę Kosynierów. Całość wycieczki w zależności od ilość postojów (i zjedzonych lodów ;)) może zająć od 2-4 godzin.
Nowe mieszkania Rumia, nowe mieszkania Reda – wybierz swój nowy adres.
Link do trasy: https://goo.gl/maps/E8S6qM92i3d3459v8
TRASA 2 – Rumia – Mechelinki Klif – Babie Doły Torpedownia i Plaża
Długość trasy: 37 km
Kolejna trasa wiodąca na miejscowość Kazimierz i Mosty w kierunku Mechelinek. Tym razem zamiast udawać się na północ do Rewy, pojedziemy na południe z stronę Gdyni i plaży Babie Doły. Trasa z ul. Kosynierów w Rumi do Mechelinek to 10 km. Oczywiście wycieczkę można skorcić i zatrzymać się na plażowanie lub coś słodkiego przy molo – a taka trasa w jedną stronę to zaledwie 30 minut.
Mechelinki to plaża cechująca się znacznie mniejszym turystycznym zgiełkiem niż popularne kurorty Zatoki Puckiej czy Gdańskiej (Władysławowo, Puck, Gdynia, Gdańsk, Sopot). Molo, klify i przystań rybacka – to wyjątkowo fotogeniczne i relaksujące pejzaże.
Kontynuujemy trasę. Z molo udajemy się ulicą Klifową w kierunku Klifu Mechelinki. Obszar natury chronionej – jego wysokość waha się między 20-30 m.n.p.m. Doskonałe warunki do obserwowania Zatoki Puckiej i Gdańskiej, widać stąd Hel (Jastarnia, Jurata, Chałupy), ale także Puck czy Rewę. Klif ciągnie się dalej na południe w stronę Gdyni. W dalszej części trasy należy objechać położone tutaj gdyńskie lotnisko przez miejscowość Kosakowo kierując się na ul. Derdowskiego Wzdłuż płotu lotniska wytyczona jest szeroka ścieżka rowerowa. Za lotniskiem skręcamy w lewo w kierunku Kępy Oksywskej i Babich Dołów.
Rozpoczynamy od punktu widokowego z Klifu Babie Doły. Następnie udajemy się w kierunku zejścia na plażę gdzie na szczycie klifu można zabezpieczyć rowery. Plaża w tym miejscu jest bardzo efektowna. Okala ją bujna wydmowa przyroda, jednak największą atrakcją tego miejsca jest położna na wodach zatoki ok. 300 metrów od brzegu – torpedowania z czasów II wojny światowej. Obiekt, który zdecydowanie robi wrażenie, jest jednym najważniejszych zabytków historii całego wybrzeża bałtyckiego.
Z plaży Babie Doły wracamy już bezpośrednio w kierunku Rumi – do ul. Admirała Urnuga i Puckiej, a tam skręcamy już bezpośrednio na ścieżkę rowerową Gdynia-Rumia. Ostatni odcinek wycieczki pokonujemy komfortową i bezkolizyjną trasą przez okoliczne łąki.
Link do trasy: https://goo.gl/maps/FxQeEs9TC4bqd6JG6
TRASA 3 – Rumia – Zbychowo – Gniewowo – Reda – Rumia / (alternatywa: Rumia – Zbychowo – Rumia)
Długość trasy: 22 km (alternatywa 18 km)
Typowa trasa leśna, na której znajdziemy delikatne podjazdy, unikalne gatunki roślin, w tym wiekowe drzewna, wąwozy przypominające górskie tereny czy malowniczą leśniczówkę. Słowem – moc atrakcji wprost z Centrum Rumi.
Zatem po kolei. Wycieczkę proponujemy rozpocząć kierując się na ul. Leśną w Rumi. Tutaj od razu możemy wybrać się na Górę Markowca (93 m.n.p.m) skąd rozpościera się piękny widok na miasto oraz okoliczne lasy i pagórki. Na samej górze znajdują się historyczne fortyfikacje z II wojny światowej, a dla osób które wybiorą się w to miejsce pieszo, na szczyt góry prowadzą wygodne drewniane schody.
Schodząc z góry możemy wybrać dwie drogi, nieco bardziej wymagający szlak pieszy Czarny Szlak Zagórskiej Strugi lub zielony szlak rowerowy – oba kierują prosto w stronę Leśniczówki Zbychowo, ukrytej w gęstych lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Leśniczówka Zbychowo to pięknie zachowany kompleks zabudowań historycznych z czerwonej cegły, przypominających wiejskie budownictwo przełomu XIX i XX wieku. Przy leśniczówce znajduje się unikalny na skalę Polski pomnik przyrody – modrzew „Zbyszko” noszący dumny tytuł najgrubszego modrzewia w kraju. Jego obwód u podstawy to ponad 5 metrów, a wiek szacowany jest na 250 lat.
Od leśniczówki możemy wybrać ponownie dwie trasy kierujące do Zbychowa – zieloną rowerową i czarną pieszą. Czarna piesza jest nieco bardziej urozmaicona. Kieruje wąwozami, spadkami terenu i wzniesieniami, a krajobraz przypomina bardziej górską Kotlinę Kłodzką niż nadmorskie lasy. Natomiast zielona rowerowa to trasa prostsza z małymi różnicami terenu, idealna na wyprawy z dziećmi. Dojeżdżając do Zbychowa mijamy urokliwy staw, kierując się wprost na Jezioro Wyspowo. Świetne miejsce na postój czy piknik, a w sezonie letnim jezioro zdatne jest do kąpieli.
Dalej trasa prowadzi lasem do miejscowości Gniewowo, tam możemy zobaczyć kolejną leśniczówkę. Z Gniewowa trzymamy się nadal zielonego szlaku rowerowego. Wygodna, szutrowa i szeroka droga prowadzi już do samej Redy przez piękny i gęsty las bez żadnych zabudowań.
Na całej trasie spotkamy wiele majestatycznych drzew oznaczonych tabliczkami pomniki przyrody: daglezje, dęby, modrzewie i buki. Pierwsza część trasy lekko się wznosi, z kolei od Gniewowa do Redy opada. Powrót przez ul. Leśną wzdłuż torów kolejowych bezpośrednio do Rumi.
Możemy również zaplanować drogę nieco krótszą – alternatywną z powrotem przez las. Ze Zbychowa na Rumię.
Link do trasy: https://goo.gl/maps/UaE1CAt3YjnPzwWd6
Link do trasy alternatywnej: https://goo.gl/maps/bwF2k5iKeeoRz6fPA
To tylko przedsmak tego gdzie i jak łatwo można zwiedzać Pobrzeże Gdańskie wybierając na start Rumię. Trasy, na które możemy wyskoczyć całą rodziną lub szybko podjechać po pracy na plażę w Mechelinkach. W tygodniu czy weekendowo – zacznij jak najszybciej!
W następnych odsłonach rowerowej Rumi:
Rumia – Wejherowo przez las
Rumia – Jastrzębia Góra
Rumia – Żarnowiec