Pierwszą z form inwestowania w nieruchomości jest zakup lokalu na własne cele mieszkaniowe. Tak, zgadza się – to też jest inwestycja! Ta forma lokowania kapitału nie przynosi rzecz jasna cyklicznego dochodu, nie można jednak jej pominąć. W przypadku zakupu nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe warto pamiętać, że nieruchomość stale zyskuje na wartości i zawsze można ją upłynnić lub wynająć. Wybierając inwestycję, w której nabywamy nieruchomość warto zwrócić uwagę na infrastrukturę osiedla, otoczenie, jakość części wspólnych oraz obecność dodatkowych udogodnień, ponieważ te elementy będą docelowo wpływały na wartość nieruchomości.
Kolejnym rodzajem inwestowania w nieruchomości jest zakup w celach wynajmu długoterminowego. Według nas jest to najpopularniejsza forma inwestowania w nieruchomości, która zachęca regularnym dochodem i stosunkowo niskim ryzykiem. Inwestorzy często decydują się na zakup takiej nieruchomości na rynku pierwotnym, ponieważ mają możliwość decydowania o budżecie dotyczącym wykończenia oraz o samej aranżacji.
Najem krótkoterminowy, czyli tzw. „najem na doby” to kolejna forma inwestowania na rynku nieruchomości. W tym przypadku warto zwrócić uwagę, czy lokalizacja, w której nabywamy nieruchomość rzeczywiście cieszy się zainteresowaniem turystów. Należy ustalić, czy okolica jest atrakcyjna dla przyjezdnych – czasem wystarczy, że w sąsiedztwie jest ciekawy obiekt sporty lub rekreacyjny np. aquapark. Pamiętajmy, że najem krótkoterminowy wymaga większego zaangażowania związanego z prowadzeniem rezerwacji, przyjmowaniem gości, czy sprzątaniem. Istnieją jednak profesjonalne firmy, które zajmują się obsługa najmu, a Ty możesz cieszyć się czasem dla siebie.
A co, kiedy nie mamy możliwości zakupu nieruchomości a chcemy działać? W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem jest podnajem nieruchomości, który polega na wynajmie nieruchomości od właściciela i wynajmie jej osobie trzeciej za większe pieniądze. Oczywiście odbywa się to przy pełnej wiedzy i zgodzie właściciela nieruchomości. Jak pogodzić w takim wypadku interesy właściciela i podnajmującego? Podnajmujący może zaproponować właścicielowi najem na dłuży okres czasu np. na 5 lat w zamian za korzystne warunki finansowe. Właściciel ma wtedy bezpieczny i gwarantowany przychód, bez ryzyka braku obłożenia czy problemów z najemcą. Zdarza się też, że podnajmujący robi w mieszkaniu remont na swój koszt, co również zachęca właścicieli do skorzystania z tej rozszerzonej formy umowy najmu.
Ostatnim z omawianych rodzajów inwestowania w nieruchomości jest zakup mieszkania, jego wykończenie oraz odsprzedaż z zyskiem. Wybierając nieruchomość, którą chcemy wykończyć warto zadbać o to, aby standard deweloperski ułatwiał dalsze prace wykończeniowe. Sprawdź, czy deweloper gwarantuje wykończenie ścian, balkonów, montaż parapetów oraz zmiany aranżacyjne – te elementy pozwolą zaoszczędzić zarówno pieniądze jak i cenny czas.
Najważniejsze w inwestowaniu jest działanie! Nie czekaj i wybierz swoją nieruchomość. Kup mieszkanie od wiarygodnego dewelopera w podwyższonym standardzie deweloperskim. Sprawdź ofertę osiedla Novum w Rumi realizowanego przez Dewelopera HS DOM.
Zobacz naszą ofertę