Nasze inwestycje
Novum Rumia
Zapraszamy do rezerwacji!
Novum Rumia to kompleks nowoczesnych i kameralnych budynków mieszkalnych, składających się z pięciu kondygnacji naziemnych. Cała inwestycja składa się z 22 nowoczesnych budynków i łącznie 440 mieszkań.
Wróć do listy wpisów

Ceny mieszkań w Polsce idą w górę – gdzie inwestować w nowe nieruchomości?

20 gru 2021

Rynek nieruchomości w ostatnich latach zanotował kilka znaczących, żeby nie powiedzieć, spektakularnych wzrostów cen. Dzieje się to zwłaszcza w miejscach, gdzie atrakcyjny rynek pracy łączy się z atrakcyjnym położeniem i wzmożonym ruchem krajowej oraz międzynarodowej turystki. Bez wątpienia Trójmiasto, nieprzerwanie od wielu dekad, należy do tego typu lokalizacji. Jak magnes przyciąga do siebie ruch turystyczny, ale również osoby, które chcą tu pracować, a także osiąść na stałe.

Lata 2020 i 2021 tylko przyspieszyły od dawna panujący tutaj trend. Według danych GUS, Trójmiasto to jedna z nielicznych polskich metropolii, w której co roku notuje się wzrost liczby ludności. Aktualne tendencje wskazują raczej na wyludnianie się miast na korzyść terenów podmiejskich. To jednak nie dotyczy Gdańska, Sopotu czy Gdyni. Ceny mieszkań rynku pierwotnego i wtórnego rosną w Trójmieście wyjątkowo szybko, nawet na tle znaczących wzrostów w skali całego kraju. Gdańsk i Gdynia w 2021 roku to nawet większe podwyżki niż Warszawa, Kraków czy Wrocław, podaje ranking Pulsu Biznesu i Bankier.pl. W 2021 roku mieszkania w Polsce podrożały średnio o 8,3 %, a Trójmiasto niemal podwoiło ten wynik, osiągając rekordowe 14% rok do roku.

Wielu spodziewało się, że pandemiczne lata 2020 i 2021 wpłynął na spowolnienie popytu oraz wyhamowanie cen nowych nieruchomości. Przewidywania te jednak bardzo szybko okazały się zupełnie nietrafione. Przy niestabilnej sytuacji gospodarczej na świecie i w kraju oraz rekordowych poziomach inflacji, inwestycja w nieruchomości okazała się jednym z najbezpieczniejszych form lokacji kapitału.

Warto zauważyć przy tym, że najwyższe wzrosty notują zwłaszcza mieszkania duże, powyżej 60 mk oraz te posiadające własne ogródki czy tarasy. Dane publikowane na grudzień 2021 roku pokazują, że aktualne średnie ceny za metr dla mieszkań pow 60 mk w Gdańsku i Gdyni wynoszą już ok. 10 700 zł / m2.

Rynek pierwotny Rumia

Tendencje wzrostowe nie omijają najbliższej okolicy Trójmiasta. Zwłaszcza miejscowości dobrze skomunikowanych z centrum aglomeracji poprzez sieć dróg oraz SKM (Szybką Kolej Miejską). Zaliczamy do nich przede wszystkim Rumię i Redę, które są częścią tzw. Trójmiejskiego Obszaru Metropolitalnego. Gdy jeszcze w połowie zeszłego roku za metr mieszkania w Gdyni płaciliśmy ok. 8 500 zł, przy aktualnej cenie przewyższającej znacząco 10 tys., zakup nowej nieruchomości w Rumi okazuje się bardzo ciekawą alternatywą. Dojazd do Rumi SKM z centrum Gdyni to zaledwie 15 minut, ok. 20-30 minut spędzimy na trasie poruszając się samochodem. Wydaje się to niewiele w porównaniu z oszczędnością nawet 150 – 180 tysięcy złotych na mieszkaniu 60 mk. O jakich dokładnie kwotach mówimy? Ceny mieszkań w Rumi pod koniec 2021 roku dla rynku pierwotnego wynoszą ok. 7 500 – 8 000 zł /m2. Szacuje się, że w najatrakcyjniejszych lokalizacjach miasta, wzrost cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy osiągnął nawet 15%. Bliskość Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, dobre połączenie z Trójmiastem, dogodny dojazd do Zatoki Puckiej oraz na Hel, a także sąsiedztwo bogatej oferty handlowej, usługowej czy edukacyjnej – to są udogodnienia jakich powinniśmy szukać wybierając najatrakcyjniejszą dzielnicę Rumi pod zakup nowego mieszkania.

Co przyniesie 2022 rok?

Ostatnie dane publikowane na temat IV kwartału 2021 roku oraz prognoz na początek 2022 wskazują na lekkie wyhamowanie cen mieszkań. Jednak wg prognoz HRE Think Tank wynika, że nie ma co liczyć na jakiekolwiek spadki czy jako to niektórzy określają „pękniecie spekulacyjnej bańki”. Sytuacja na polskim rynku nieruchomości określana jest na stabilną, dążącą do normalizacji, a wzrosty cen są jej naturalnym elementem. Lekkie wyhamowanie wzrostów na przełomie 2021/2022 nie utrzyma się więc na długo. Biorąc pod uwagę znaczące wzrosty cen materiałów budowlanych, zwiększanie wynagrodzeń w sektorze budowlanym, wysoki wskaźnik inflacji oraz podnoszone w związku z nim stopy procentowe, 2022 rok ma zakończyć się wzrostem nieco niższym niż w 2021, jednak nadal szacuje się go na poziomie od 5 do 10%.

Co zatem robić? Wielu inwestorów już dawno odpowiedziało na to pytanie. Inwestycja w nieruchomości okazuje się aktualnie najlepszym sposobem na zabezpieczenie, a nawet pomnażanie kapitału. Zwłaszcza w tzw. pasie nadmorskim, gdzie ceny nieruchomości w ciągu ostatnich 5 lat rosną w skali kraju najszybciej.

Źródła:

Kontakt
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem sprzedaży.

Biuro sprzedaży ul. Kosynierów 80D/21
84-230 Rumia

Nasi doradcy Patrycja Zembrzuska
Kierownik biura sprzedaży
Tel. +48 720 720 919

Magdalena Maksym
Doradca ds. nieruchomości
Tel. +48 720 560 560

    Napisz do nas